e-Gro

Czary-mary: na styku danologii i botaniki

Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor
Gursel Karacor

Połączenie danologii i botaniki jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Gdyby zastosować
to we właściwy sposób, moglibyśmy uprawiać owoce i warzywa w bardziej wydajny i
zrównoważony sposób, ale jak połączyć botanikę i danologię?

Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor

Jak wspomniałem w moich innych wpisach, prawie wszystko, co dotyczy roślin, ich wzrostu i strefy korzeni, a także warunków klimatycznych, można zbierać jako użyteczne dane. Można to zrobić ręcznie, co jest czasochłonne i sprzyja błędom, lub za pomocą zaawansowanych technologicznie systemów, takich jak czujniki i zdjęcia. Dostępnych jest tak dużo danych, ale co z nimi zrobić? Jak połączyć w szklarni to, co najlepsze z obu światów, korzystając z cennych informacji z botaniki i danologii?

Botanika kontra danologia

Botanika sięga czasów starożytnych, a danologia jest stosunkowo nowa. Botanika to klasyczna nauka obejmująca fizjologię, genetykę i uprawę roślin. Jest uporządkowana i usystematyzowana. Z drugiej strony, danologia to nauka o wydobywaniu użytecznej i praktycznej wiedzy z surowych danych. Danologia może być postrzegana bardziej jako forma sztuki, bez ustalonych reguł. Łączy je to, że obie wykorzystują najnowsze technologie i zawierają poważny element badawczy. Danologię można łączyć z niemal każdą dziedziną lub sferą nauki, jak medycyna, finanse, astrofizyka i tak dalej. Kiedy praktyki danologii łączy się z dynamiczną botaniką, dzieje się coś magicznego. Ogrodnik czuje się pewniej i może zrobić więcej, zużywając mniej (wody, nawozów i środków chemicznych). Ta kombinacja może zapewnić nam lepszą jakość plonów, wyższy plon i większą wydajność w szklarni.

Nasze ostatnie wpisy

Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor
By Gursel Karacor
e-Gro

Jak zacząć: 5 wskazówek gwarantujących sukces przy korzystaniu z danych szklarniowych

Nauka o danych i technologie sztucznej inteligencji dają nam wiele możliwości gromadzenia i eksploracji danych w szklarni w celu zwiększenia wydajności, jakości i wydajności.

Czytaj więcej
Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor
By Gursel Karacor
e-Gro

Czary-mary: na styku danologii i botaniki

Łączenie danych i nauk o roślinach jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Jeśli zastosujemy to we właściwy sposób, moglibyśmy potencjalnie uprawiać owoce i warzywa w bardziej wydajny i zrównoważony sposób, ale jak połączyć naukę o roślinach i danych?

Czytaj więcej
Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor
By Gursel Karakor
Zrównoważona uprawa

5 powodów, dla których sztuczna inteligencja zmieni przemysł szklarniowy

W tym artykule skupimy się na 5 powodów, dla których AI przekształci przemysł szklarniowy dzięki Gurselowi Karacorowi, starszemu naukowcowi danych w Grodan.

Czytaj więcej
Grodan, product
By Stefanie Wienhoven
Nawadnianie

Tworzywa biodegradowalne: 7 rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy ogrodnik

Przeczytaj, co jako hodowca powinien wiedzieć o przemyśleniach i działaniach firmy Grodan w zakresie stosowania (biodegradowalnych) tworzyw sztucznych lub folii otaczających produkty.

Czytaj więcej