e-Gro

Czary-mary: na styku danologii i botaniki

Gursel Karacor
Gursel Karacor

Połączenie danologii i botaniki jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Gdyby zastosowaćto we właściwy sposób, moglibyśmy uprawiać owoce i warzywa w bardziej wydajny izrównoważony sposób, ale jak połączyć botanikę i danologię?

Jak wspomniałem w moich innych wpisach, prawie wszystko, co dotyczy roślin, ich wzrostu i strefy korzeni, a także warunków klimatycznych, można zbierać jako użyteczne dane. Można to zrobić ręcznie, co jest czasochłonne i sprzyja błędom, lub za pomocą zaawansowanych technologicznie systemów, takich jak czujniki i zdjęcia. Dostępnych jest tak dużo danych, ale co z nimi zrobić? Jak połączyć w szklarni to, co najlepsze z obu światów, korzystając z cennych informacji z botaniki i danologii?

Botanika kontra danologia

Botanika sięga czasów starożytnych, a danologia jest stosunkowo nowa. Botanika to klasyczna nauka obejmująca fizjologię, genetykę i uprawę roślin. Jest uporządkowana i usystematyzowana. Z drugiej strony, danologia to nauka o wydobywaniu użytecznej i praktycznej wiedzy z surowych danych. Danologia może być postrzegana bardziej jako forma sztuki, bez ustalonych reguł. Łączy je to, że obie wykorzystują najnowsze technologie i zawierają poważny element badawczy. Danologię można łączyć z niemal każdą dziedziną lub sferą nauki, jak medycyna, finanse, astrofizyka i tak dalej. Kiedy praktyki danologii łączy się z dynamiczną botaniką, dzieje się coś magicznego. Ogrodnik czuje się pewniej i może zrobić więcej, zużywając mniej (wody, nawozów i środków chemicznych). Ta kombinacja może zapewnić nam lepszą jakość plonów, wyższy plon i większą wydajność w szklarni.

Nasze ostatnie wpisy

Cost optimisation campaign PL
Nawadnianie
Uprawa Precyzyjna
Zrównoważona uprawa

Optymalizacja kosztów uprawy

Optymalizacja kosztów uprawy pomidora szklarniowego - jak Uprawa Precyzyjna pozwala oszczędzać energię

Czytaj więcej
Grodan, e-Gro, Grodan101, MJ
e-Gro

Wersja e-Gro z II kwartału 2022: Szybszy wzrost dzięki uruchomieniu Analizy Upraw, centrum wsparcia i optymalizacji uprawy papryki

Wiemy, że wielu ogrodników boryka się z licznymi wyzwaniami w swojej szklarni. Nadchodzi sezon zbiorów i prawdopodobnie przyda się kilka dodatkowych rąk! Niestety przy obecnych brakach kadrowych nie jest łatwo znaleźć dodatkową siłę roboczą. Poza tym ceny energii są najwyższe w historii, co sprawia, że jeszcze ważniejsze jest jak najefektywniejsze jej wykorzystanie. Jednocześnie konsumenci coraz częściej domagają się upraw wysokiej jakości, a zrównoważony rozwój odgrywa coraz większą rolę.

Czytaj więcej
grodan, egro, e-gro, release, video, grodan101
Nawadnianie
Uprawa Precyzyjna
Zrównoważona uprawa

e-Gro wersja 1kw: Zoptymalizowane strategie nawadniania, w tym przeprojektowany Moduł Warunków

Mamy nadzieję, że pierwsze plony były udane i z powodzeniem wprowadzacie do systemu e-Gro swoje plany dotyczące nowych zbiorów. Zbieranie i analizowanie danych ma większe znaczenie niż kiedykolwiek przy optymalizacji strategii rozwoju. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby stale poprawiać wydajność upraw, udostępniając aktualizacje. Od dziś mamy nową wersję e-Gro.

Czytaj więcej
Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor
By Gursel Karacor
e-Gro

Jak zacząć: 5 wskazówek gwarantujących sukces przy korzystaniu z danych szklarniowych

Nauka o danych i technologie sztucznej inteligencji dają nam wiele możliwości gromadzenia i eksploracji danych w szklarni w celu zwiększenia wydajności, jakości i wydajności.

Czytaj więcej