Uprawa Precyzyjna

Jak zmniejszać zużycie wody w rolnictwie

Jan Simonsen
8 kwietnia 2019

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak prowadzić działalność w rolnictwie przy mniejszym zużyciu wody? Czytaj dalej, aby poznać rozwiązanie.

Praktycznie od zawsze słyszymy, aby nie marnować wody, ale czy wiesz tak naprawdę, jak cennym surowcem jest woda?

Szacuje się, że do 2025 r. około 1,8 miliarda ludzi będzie mieszkać na obszarach dotkniętych niedoborem wody. Przewiduje się, że do 2030 r. liczba ta podwoi się, co oznacza, że problem dotknie prawie połowę ludności świata1.

Niedobór wody współcześnie

Niedobór wody to nie tylko problem przyszłości. Dla wielu z nas zmagania z brakiem wody to jak najbardziej współczesny problem. W rzeczywistości około 1,2 miliarda ludzi, czyli blisko jedna piąta ludności świata, żyje na obszarach fizycznego niedoboru wody, a kolejne 500 milionów osób stoi w obliczu tej sytuacji. Tymczasem 1,6 miliarda, czyli prawie jedna czwarta ludności świata boryka się z deficytem gospodarczym, co skutkuje brakiem infrastruktury niezbędnej do pozyskiwania wody z rzek i wód gruntowych2.

Biorąc pod uwagę fakt, że do 2050 roku ponad dwie trzecie ludności świata będzie mieszkać w miastach, a także uwzględniając rosnące zagrożenia w związku ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska, zapotrzebowanie na wodę będzie tylko rosło.

Zużycie wody w rolnictwie

Znaczna ilość wody trafia do upraw. W związku ze wzrostem populacji świata do 2050 roku zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 50%3. Spowoduje to znaczne obciążenia dla współczesnego życia oraz presję na znalezienie rozwiązania, dzięki któremu będzie można wyżywić większą liczbę ludzi, przy równoczesnym odkrywaniu sposobów na zmniejszenie zużycia wody w rolnictwie.

Jak to zrobić, skoro już teraz wykorzystujemy ponad 70% słodkiej wody w rolnictwie i stoimy w obliczu olbrzymiego wzrostu zapotrzebowania na wodę przy produkcji mięsa, nie zapominając o dodatkowym popycie na wodę w związku z wytwarzaniem energii lub z uwagi na zmiany klimatu? — pyta Dominic Waughray, przewodniczący inicjatywy systemowej na rzecz Bezpieczeństwa Środowiska i Zasobów Naturalnych (Environment and Natural Resource Security) w ramach Światowego Forum Ekonomicznego4.

Więcej niż
0

wody pitnej jest zużywana w rolnictwie

W jaki sposób więc możemy zmniejszyć zużycie wody w rolnictwie?

Dobra wiadomość jest taka, że rolnictwo hydroponiczne to sposób umożliwiający ogrodnikom wykorzystywanie wody w wydajniejszy sposób, a tym samym pozwala uniknąć jej marnowania. Można to osiągnąć za pomocą recyrkulacji wody w szklarniach, dzięki czemu rozwiązuje się szereg problemów związanych z gospodarką wodną.

W normalnych warunkach uzyskanie 1 kg pomidorów z uprawy na polu wymaga zużycia 60 litrów wody. Jednak w supernowoczesnej szklarni, w której wykorzystuje się uprawę hydroponiczną, wystarczą zaledwie 4 litry. Ilość zaoszczędzonej w ten sposób wody wystarczyłaby do zapewnienia warunków do życia dla 85 000 osób przez rok5.

Wełna skalna to jeden z najlepszych materiałów stosowanych w uprawach hydroponicznych. Podłoże z wełny skalnej można poddawać recyklingowi, materiał ten wchłania wodę w ilości odpowiadającej 95% swojej objętości, a także ogranicza do minimum rozwój bakterii, które mogą atakować uprawy.

Wiedząc to wszystko, trudno zaprzeczyć, że niedobór wody jest poważnym problemem w skali globalnej. Zajmujemy się działalnością, której celem jest kształtowanie bezpieczniejszej przyszłości w zakresie zaopatrzenia w wodę, dlatego myśl o możliwości wyżywienia dwukrotnie większej liczby osób przy zużyciu o połowę mniejszej ilości wody to jest coś, za co możemy wznieść toast.

Źródła:

1. The World Counts, 2019. https://www.theworldcounts.com/ 

2. UN-Water, FAO, 2007, Coping with water scarcity. Challenge of the twenty-first century.

3. FAO, IFAD, UNICEF, WFP i WHO, 2017.

4. Easen, 2017, Water shortage is the number-one world risk.

5. Światowa Organizacja Zdrowia, 2003

Nasze ostatnie wpisy

Cost optimisation campaign PL
Nawadnianie
Uprawa Precyzyjna
Zrównoważona uprawa

Optymalizacja kosztów uprawy

Optymalizacja kosztów uprawy pomidora szklarniowego - jak Uprawa Precyzyjna pozwala oszczędzać energię

Czytaj więcej
Grodan, e-Gro, Grodan101, MJ
e-Gro

Wersja e-Gro z II kwartału 2022: Szybszy wzrost dzięki uruchomieniu Analizy Upraw, centrum wsparcia i optymalizacji uprawy papryki

Wiemy, że wielu ogrodników boryka się z licznymi wyzwaniami w swojej szklarni. Nadchodzi sezon zbiorów i prawdopodobnie przyda się kilka dodatkowych rąk! Niestety przy obecnych brakach kadrowych nie jest łatwo znaleźć dodatkową siłę roboczą. Poza tym ceny energii są najwyższe w historii, co sprawia, że jeszcze ważniejsze jest jak najefektywniejsze jej wykorzystanie. Jednocześnie konsumenci coraz częściej domagają się upraw wysokiej jakości, a zrównoważony rozwój odgrywa coraz większą rolę.

Czytaj więcej
grodan, egro, e-gro, release, video, grodan101
Nawadnianie
Uprawa Precyzyjna
Zrównoważona uprawa

e-Gro wersja 1kw: Zoptymalizowane strategie nawadniania, w tym przeprojektowany Moduł Warunków

Mamy nadzieję, że pierwsze plony były udane i z powodzeniem wprowadzacie do systemu e-Gro swoje plany dotyczące nowych zbiorów. Zbieranie i analizowanie danych ma większe znaczenie niż kiedykolwiek przy optymalizacji strategii rozwoju. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby stale poprawiać wydajność upraw, udostępniając aktualizacje. Od dziś mamy nową wersję e-Gro.

Czytaj więcej
Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor
By Gursel Karacor
e-Gro

Jak zacząć: 5 wskazówek gwarantujących sukces przy korzystaniu z danych szklarniowych

Nauka o danych i technologie sztucznej inteligencji dają nam wiele możliwości gromadzenia i eksploracji danych w szklarni w celu zwiększenia wydajności, jakości i wydajności.

Czytaj więcej