Dzisiejsze szklarnie to coraz częściej supernowoczesne centra produkcyjne, gdzie ogrodnicy dzień w dzień pielęgnują z pasją piękne, wysokiej jakości uprawy. Nie jest to, oczywiście, łatwe zadanie. Przemysł jest nękany chronicznym niedoborem siły roboczej. Produkcja musi być szybsza i tańsza. Producentom trudno jest zobowiązać się do realizowania wymaganych wielkości produkcji, cen i terminów dostaw.
Silosy danych
W rezultacie sektor musi pracować w bardziej inteligentny sposób. Podobnie jak w innych sektorach, niewątpliwą rolę odgrywa tu zjawisko tzw. big data. Niezbędne dane są często złożone i rozproszone, a dostęp do nich jest możliwy za pośrednictwem różnych systemów w ogrodnictwie. W rzeczywistości istnieją „silosy danych”, które mogą mieć negatywny wpływ na działania ogrodnika. Na przykład oferując mniejsze możliwości analizy, komplikując prognozowanie i osłabiając jego pozycję wyjściową w negocjacjach.
Inteligentne grupowanie danych
Mając na uwadze te wyzwania, ostatnio podjęliśmy współpracę z naszymi programistami i postępowymi ogrodnikami, celem stworzeniem nowej, otwartej platformy internetowej. Jej zadaniem byłoby pogrupowanie dostępnych danych, które dotyczą np. klimatu i poprawy strefy korzeniowej. Do tego udostępnienie tych danych do analizy za pomocą interfejsu przyjaznego dla użytkownika. Nazwaliśmy tę platformę e-Gro. Wersja demo zostanie przedstawiona producentom, przedstawicielom mediów oraz innym zainteresowanym stronom. Czekam na to z niecierpliwością.
Krok naprzód w uprawach
Dzięki e-Gro dokonujemy ekscytującego i nowego kroku naprzód: od upraw w glebie, przez rozwiązania dla podłoży uprawowych, aż po rozwiązania inteligentne dla upraw opartych na danych. Ten kierunek rozwoju wpisuje się w nasz cel, jakim jest osiągnięcie maksymalnego rezultatu przy minimalnym wysiłku: Uprawa Precyzyjna. Od teraz wspierana przez cyfryzację. Korzystając z otwartej platformy programowej możesz zarządzać swoją działalnością ogrodniczą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jesteśmy świadkami chwili, gdy nasz sektor wkracza do przyszłości poprzez dalszą cyfryzację. Terminy takie jak ogrodnictwo 4.0, big data, systemy uczące się i sztuczna inteligencja to popularne zwroty, które nie są już obce dla ogrodnictwa.
Naszą platformę testuje obecnie kilku producentów. Pierwsze reakcje są bardzo pozytywne. To dodaje mi energii.
Czy działasz w sektorze uprawy opartej na danych? Chciałbym uczyć się od Ciebie na podstawie Twoich doświadczeń i wymieniać się wiedzą.