Uprawa Precyzyjna

Precyzyjna uprawa - kolejny etap

Vincent Deenen
29 marca 2019

Rozwój upraw inteligentnych

pomidory roślina
Dzięki e-Gro dokonujemy ekscytującego i nowego kroku naprzód: od upraw w glebie, przez rozwiązania dla podłoży uprawowych, aż po rozwiązania inteligentne dla upraw opartych na danych. Ten kierunek rozwoju wpisuje się w nasz cel, jakim jest osiągnięcie maksymalnego rezultatu przy minimalnym wysiłku: Uprawa Precyzyjna.

Dzisiejsze szklarnie to coraz częściej supernowoczesne centra produkcyjne, gdzie ogrodnicy dzień w dzień pielęgnują z pasją piękne, wysokiej jakości uprawy. Nie jest to, oczywiście, łatwe zadanie. Przemysł jest nękany chronicznym niedoborem siły roboczej. Produkcja musi być szybsza i tańsza. Producentom trudno jest zobowiązać się do realizowania wymaganych wielkości produkcji, cen i terminów dostaw.

Silosy danych

W rezultacie sektor musi pracować w bardziej inteligentny sposób. Podobnie jak w innych sektorach, niewątpliwą rolę odgrywa tu zjawisko tzw. big data. Niezbędne dane są często złożone i rozproszone, a dostęp do nich jest możliwy za pośrednictwem różnych systemów w ogrodnictwie. W rzeczywistości istnieją „silosy danych”, które mogą mieć negatywny wpływ na działania ogrodnika. Na przykład oferując mniejsze możliwości analizy, komplikując prognozowanie i osłabiając jego pozycję wyjściową w negocjacjach.

Inteligentne grupowanie danych

Mając na uwadze te wyzwania, ostatnio podjęliśmy współpracę z naszymi programistami i postępowymi ogrodnikami, celem stworzeniem nowej, otwartej platformy internetowej. Jej zadaniem byłoby pogrupowanie dostępnych danych, które dotyczą np. klimatu i poprawy strefy korzeniowej. Do tego udostępnienie tych danych do analizy za pomocą interfejsu przyjaznego dla użytkownika. Nazwaliśmy tę platformę e-Gro. Wersja demo zostanie przedstawiona producentom, przedstawicielom mediów oraz innym zainteresowanym stronom. Czekam na to z niecierpliwością.

Krok naprzód w uprawach

Dzięki e-Gro dokonujemy ekscytującego i nowego kroku naprzód: od upraw w glebie, przez rozwiązania dla podłoży uprawowych, aż po rozwiązania inteligentne dla upraw opartych na danych. Ten kierunek rozwoju wpisuje się w nasz cel, jakim jest osiągnięcie maksymalnego rezultatu przy minimalnym wysiłku: Uprawa Precyzyjna. Od teraz wspierana przez cyfryzację. Korzystając z otwartej platformy programowej możesz zarządzać swoją działalnością ogrodniczą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jesteśmy świadkami chwili, gdy nasz sektor wkracza do przyszłości poprzez dalszą cyfryzację. Terminy takie jak ogrodnictwo 4.0, big data, systemy uczące się i sztuczna inteligencja to popularne zwroty, które nie są już obce dla ogrodnictwa.

Naszą platformę testuje obecnie kilku producentów. Pierwsze reakcje są bardzo pozytywne. To dodaje mi energii. 

Czy działasz w sektorze uprawy opartej na danych? Chciałbym uczyć się od Ciebie na podstawie Twoich doświadczeń i wymieniać się wiedzą.

Nasze ostatnie wpisy

Cost optimisation campaign PL
Nawadnianie
Uprawa Precyzyjna
Zrównoważona uprawa

Optymalizacja kosztów uprawy

Optymalizacja kosztów uprawy pomidora szklarniowego - jak Uprawa Precyzyjna pozwala oszczędzać energię

Czytaj więcej
Grodan, e-Gro, Grodan101, MJ
e-Gro

Wersja e-Gro z II kwartału 2022: Szybszy wzrost dzięki uruchomieniu Analizy Upraw, centrum wsparcia i optymalizacji uprawy papryki

Wiemy, że wielu ogrodników boryka się z licznymi wyzwaniami w swojej szklarni. Nadchodzi sezon zbiorów i prawdopodobnie przyda się kilka dodatkowych rąk! Niestety przy obecnych brakach kadrowych nie jest łatwo znaleźć dodatkową siłę roboczą. Poza tym ceny energii są najwyższe w historii, co sprawia, że jeszcze ważniejsze jest jak najefektywniejsze jej wykorzystanie. Jednocześnie konsumenci coraz częściej domagają się upraw wysokiej jakości, a zrównoważony rozwój odgrywa coraz większą rolę.

Czytaj więcej
grodan, egro, e-gro, release, video, grodan101
Nawadnianie
Uprawa Precyzyjna
Zrównoważona uprawa

e-Gro wersja 1kw: Zoptymalizowane strategie nawadniania, w tym przeprojektowany Moduł Warunków

Mamy nadzieję, że pierwsze plony były udane i z powodzeniem wprowadzacie do systemu e-Gro swoje plany dotyczące nowych zbiorów. Zbieranie i analizowanie danych ma większe znaczenie niż kiedykolwiek przy optymalizacji strategii rozwoju. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby stale poprawiać wydajność upraw, udostępniając aktualizacje. Od dziś mamy nową wersję e-Gro.

Czytaj więcej
Grodan, shoot, e-gro, Gursel Karacor
By Gursel Karacor
e-Gro

Jak zacząć: 5 wskazówek gwarantujących sukces przy korzystaniu z danych szklarniowych

Nauka o danych i technologie sztucznej inteligencji dają nam wiele możliwości gromadzenia i eksploracji danych w szklarni w celu zwiększenia wydajności, jakości i wydajności.

Czytaj więcej