Wspólnie z firmą Enza Zaden i Koppert, Grodan z radością gościł w gospodarstwie Państwa Michałkiewiczów innych ogrodników ogórkowych. Spotkanie było świetną okazją do podzielenia się wiedzą oraz do integracji.

 

W gospodarstwie Organizatorów uprawiane są ogórki szklarniowe typu midi, a do uprawy wykorzystywane jest podłoże Grodan Vital. Maty Vital to jednowarstwowe maty o pionowej strukturze włókien, które pozwalają na łatwe nawadnianie podłoża, dając Ogrodnikom relatywnie dobrą kontrolę. Maty te dają bezpieczny bufor wodny, pozwalają na szybką resaturację i szybki rozwój systemu korzeniowego. Ważne jednak, by nie zapominać o objętości podłoża. Ta rekomendowana przez Grodan to 7.5-9.0 l/m².

 

Przy okazji spotkania omówione zostały także pozostałe typy/rodzaje podłoży, jakie oferuje Grodan: Produkty do propagacji – Grodan Plantop oraz Delta NG2.0., a także maty o horyzontalnym układzie włókien:

- jednowarstwowe jak Classic NG2.0

- dwuwarstwowe - jedyne w swoim rodzaju pozostające poza konkurencją, maty Grodan GT Master.

 

Uczestnicy spotkania rozmawiali również o popularnych obecnie zagrożeniach dla uprawy: mozaice ogórka CMMGV, ToBRFV, „szalonych korzeniach”. W tym kontekście niezwykle istotne jest przestrzeganie warunków fitosanitarnych w gospodarstwach szklarniowych. Dotyczy to również decyzji, w jakim podłożu rozpocząć uprawę. To rekomendowane przez nas, to podłoże mineralne, sterylne, bo produkowane w temperaturze 1500ºC. Decydując się na uprawę w nowych matach, mamy pewność, że są one inertne, wolne od chorób, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo uprawy i w efekcie przynosi również wymierne koszty. Ogrodnik nie musi bowiem tyle inwestować w środki ochrony roślin. Może natomiast skupić się na zasadach Uprawy Precyzyjnej – precyzyjnym stosowaniu wody i nawozów, w efekcie osiągając lepsze wyniki produkcyjne. Naszym zdaniem nie warto ryzykować. Lepiej poszukać prawdziwych oszczędności, stosując się do wytycznych Uprawy Precyzyjnej.

Sprawdź inne nasze teksty