Antoni de Bruin o aplikacji e-Gro, systemie GroSens i macie GT Master firmy Grodan

System GroSens i aplikacja e-Gro wspierają plantatora papryki w jego podwójnej roli 

Antoni de Bruin z miejscowości Klazienaveen dokonał niezwykłego wyboru, łącząc uprawę zielonej papryki na sześciu hektarach rozmieszczonych w dwóch zakładach – częściowo wyposażonych w oświetlenie do uprawy – z pełnioną przez siebie funkcją doradcy. Innym zwracającym uwagę wyborem jest jego upodobanie do mat GT Master firmy Grodan. Dzięki wieloczujnikowemu systemowi GroSens i poręcznej aplikacji e-Gro może on śledzić postępy z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie oraz interweniować w razie potrzeby.

Jako niekonwencjonalny biznesmen, Antoni de Bruin nie boi się próbować mniej tradycyjnych rozwiązań. Jego podejście zaowocowało bogatą wiedzą i doświadczeniem, z których mogą korzystać inni plantatorzy. Pracuje dorywczo jako doradca wielu innych producentów warzyw owocowych w rejonie przygranicznym, koncentrując się na nawadnianiu i nawożeniu. „Lubię połączenie prowadzenia uprawy i doradztwa – dzięki temu ciągle się rozwijam”, wyjaśnia de Bruin. Ciągły postęp technologiczny i Internet oznaczają, że nie muszę być fizycznie obecny w moich szklarniach, aby sprawdzić stan danej uprawy. Dziś wystarczy zalogować się do komputera, sprawdzić kondycję roślin i w razie potrzeby zdalnie zmienić odpowiednie nastawy”.

Oświetlenie do uprawy

W zeszłym roku de Bruin podwoił powierzchnię uprawy zielonej papryki do sześciu hektarów, przejmując położoną w sąsiedztwie dawną szklarnię z produkcją róż. Jego system uprawy jest dopasowany do dawnego przeznaczenia szklarni: osiem rynien (4x2) na 8 m szerokości przekroju dachu w porównaniu z sześcioma rynnami (system V) na 8 m szerokości przekroju dachu w oryginalnej lokalizacji. Istniejąca i niemal spisana na straty instalacja oświetleniowa w drugiej lokalizacji pozwoliła mu na zwiększenie i przyspieszenie produkcji przy niewielkich kosztach dodatkowych. „Zaczynam uprawę pod oświetleniem nieco wcześniej niż w przypadku uprawy prowadzonej w świetle naturalnym, ale stosuję mniejsze rośliny. Oświetlenie do uprawy pomaga roślinom szybciej zakorzenić się w podłożu, więc gdy są one już blisko stadium zawiązywania owoców, strefa korzeniowa w macie jest bardziej rozległa. Rośliny są po prostu mocniejsze i masywniejsze. Z pierwszych dwóch zawiązań uzyskuję o cztery kilogramy więcej owoców na metr kwadratowy, więc mogę sprzedawać paprykę wcześniej niż większość innych plantatorów”.

Trzy lata z systemem GroSens

De Bruin używa wieloczujnikowego systemu GroSens od trzech lat, a jego doświadczenia są pozytywne. „Posiadam trzy sekcje z różnymi danymi dotyczącymi roślin i w każdej z nich stosuję po trzy czujniki. Korzystam również z ręcznego miernika GroSens, którego używam głównie do kontrolowania losowych miejsc, w których podłoże może być czasem nieco bardziej suche lub mokre niż przeciętnie. W połączeniu z pomiarem przelewu mogę bardzo dokładnie śledzić poziom wilgotności i wartość EC w macie. Podczas sterowania uprawami trzeba wykazywać postawę proaktywną, aby utrzymywać rośliny papryki w równowadze i zapewnić najlepszą wydajność. Teraz jest to o wiele łatwiejsze niż wcześniej, a aplikacja e-Gro jeszcze bardziej uprościła ten proces. Wystarczy dostęp do Internetu, aby dokładnie śledzić wszystkie parametry”.

Łatwiejsze sterowanie wyższą matą

Trzy lata temu de Bruin – prawdopodobnie zainspirowany częstymi kontaktami z plantatorami pomidorów – zaczął również stosować matę z wełny kamiennej GT Master Dry zamiast maty GT Expert. Rok po dokonaniu zmiany de Bruin przeszedł na maty GT Master o wysokości 10 cm i była to decyzja, z której jest nadal bardzo zadowolony. „Naprawdę uważam, że wyższa, łatwiejsza w regulacji mata jest również korzystna dla roślin papryki", wyjaśnia Antoni. „Niedawne wprowadzenie na rynek maty Grodan Supreme do papryki potwierdza moje przypuszczenia. Moim zdaniem w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego mata Dry była nieco zbyt sucha. To mój drugi rok prowadzenia uprawy na macie GT Master i jestem z niej bardzo zadowolony. Szeroki zakres regulacji i zdolność do szybkiej resaturacji pozwalają mi skuteczne zarządzać strefą korzeniową i utrzymywać uprawę we właściwej równowadze”.

Strategia nawadniania

Plantator z Klazienaveen stosuje ścisłą strategię nawadniania. Po przelewie na poziomie 9–11% w godzinach wieczornych i nocnych, uzupełnia on wodę, osiągając przyrost o 4% w każdej z trzech dużych sesji nawadniania przed drenażem mat w południe. „Poza trzema standardowymi sesjami nawadniania, podlewam rośliny w oparciu o wilgotność i intensywność oświetlenia.  Okres przerwy trwa od godziny 14:30 do 17:30. Wszystko zależy od przewidywanego przeze mnie czasu potrzebnego do uzyskania ponownego przelewu na poziomie 9–11% do godziny 10:00 następnego dnia. Dzięki systemowi GroSens mogę dokładniej dostosować czas rozpoczęcia i zakończenia nawadniania do potrzeb roślin. W dłuższej perspektywie taka strategia zwiększa witalność i poprawia równowagę roślin, czyniąc je bardziej wydajnymi." „Dzięki systemowi GroSens i aplikacji e-Gro, de Bruin zawsze dokładnie wie, co dzieje się w strefie korzeniowej i może łączyć swoje dwie role: producenta papryki i doradcy służącego innym plantatorom.

Dzięki systemowi GroSens mogę dokładniej dostosować czas rozpoczęcia i zakończenia nawadniania do potrzeb roślin

Antoni de Bruin

Stosowane produkty & Powiązane studia przypadku

Growing solutions, growth, quality, innovative, development, GT Master, vegetative and generative crop control, grodan
Najlepsza mata do utrzymywania wegetatywno-generatywnej równowagi uprawy

Grodan GT Master

Mata Grodan GT Master jest podłożem z wełny kamiennej do uprawy warzyw w wysoko wyspecjalizowanych uprawach warzyw takich jak pomidor, ogórek i bakłażan.

Wyświetl produkt
Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Cress Plate, vegetable solutions, Grosens, products, grodan
Tworząc możliwości dla precyzyjnego nawadniania

Grodan GroSens MultiSensor System

Grodan GroSens Multisensor, to bezprzewodowy i wieloczujnikowy system pomiarowy, wieloczujnikowy system pomiarowy, umożliwiający stały wgląd w poziom WC, EC oraz temperaturę strefy korzeniowej w czasie rzeczywistym 24 godziny 7 dni w tygodniu – niezawodnie i z dużą dokładnością.

Wyświetl produkt
tomato, plants
Narzędzia

Uprawa oparta na faktach

Uprawa oparta na faktach

Wyświetl produkt
application, Julien Helies,  grodan
Public - Other
15 lis 2018

Case study: Julien Helies about Grodan Prestige

Wystarczyła jedna próba w 2016 roku, aby przekonać Juliena Heliesa do potencjału maty Grodan Prestige. Helies, który zajmuje się uprawą pomidora w Bretanii, wykorzystuje matę Prestige, aby kontrolować nadmierny wzrost wegetatywny w okresie zimowym.

Czytaj więcej
Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Supreme, grodan
Public - Other
15 lis 2018

CS 02 Erik Zwinkels o matach Grodan Elite 1

Erik Zwinkels to producent pomidora z Holandii. Jest jednym z kierowników rodzinnego przedsiębiorstwa Zwinkels Tomaten, obejmującego 20 ha szklarni podzielonych na trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w gminie Westland, w północno-zachodnim Rotterdamie.

Czytaj więcej
application, Nieki van der burg,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Nieki van der Burg o macie Grodan Supreme

Firma Van der Burg Paprika’s zachwycona 11,6 ha uprawy czerwonej papryki na matach Grodan Supreme

Czytaj więcej
application, Maxime Very,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Maxime Very o macie Grodan Prestige

Maxime Very jest specjalistą ds. produkcji ogórków oraz kierownikiem ds. uprawy we francuskim przedsiębiorstwie SAS Chavanne. Ceni sobie jakość maty Prestige, która pozwala mu uprawiać rośliny zgodnie z ich potrzebami, nie martwiąc się o wilgotność podłoża.

Czytaj więcej
application, Oliver Hurel,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Olivier Hurel o macie GT Master

Motywacją do wzniesienia szklarni w miejscowości Lapouyade w departamencie Gironde we Francji była możliwość wykorzystania odpadów pochodzących z procesów wytwarzania energii.

Czytaj więcej
application, Jack Janssen grodan
Public - Other
16 lis 2018

Całodobowy wgląd w strefę korzeniową z systemem GroSens i aplikacją e-Gro

Czujniki systemu GroSens w holenderskim przedsiębiorstwie Sweet Lions

Czytaj więcej
Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Supreme, grodan
Public - Other
16 lis 2018

Nowa mata z wełny kamiennej do uprawy papryki robi dokładnie to, co obiecuje

Czytaj więcej
application, Geert Colbers,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Geert Colbers o macie Grodan Supreme

W szklarniach Gubbels na matach z wełny kamiennej Grodan Supreme uprawianych jest 25 hektarów papryki.

Czytaj więcej
application, Joop van den Nouweland, grodan
Public - Other
16 lis 2018

Joop van den Nouweland o matach Grodan Vitaflor

„Jakie są twoje wymagania?” to pytanie, które producent róży Joop van den Nouweland usłyszał od swojego dostawcy podłoży.

Czytaj więcej
grodan