System GroSens i aplikacja e-Gro wspierają plantatora papryki w jego podwójnej roli 

Antoni de Bruin z miejscowości Klazienaveen dokonał niezwykłego wyboru, łącząc uprawę zielonej papryki na sześciu hektarach rozmieszczonych w dwóch zakładach – częściowo wyposażonych w oświetlenie do uprawy – z pełnioną przez siebie funkcją doradcy. Innym zwracającym uwagę wyborem jest jego upodobanie do mat GT Master firmy Grodan. Dzięki wieloczujnikowemu systemowi GroSens i poręcznej aplikacji e-Gro może on śledzić postępy z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie oraz interweniować w razie potrzeby.

Jako niekonwencjonalny biznesmen, Antoni de Bruin nie boi się próbować mniej tradycyjnych rozwiązań. Jego podejście zaowocowało bogatą wiedzą i doświadczeniem, z których mogą korzystać inni plantatorzy. Pracuje dorywczo jako doradca wielu innych producentów warzyw owocowych w rejonie przygranicznym, koncentrując się na nawadnianiu i nawożeniu. „Lubię połączenie prowadzenia uprawy i doradztwa – dzięki temu ciągle się rozwijam”, wyjaśnia de Bruin. Ciągły postęp technologiczny i Internet oznaczają, że nie muszę być fizycznie obecny w moich szklarniach, aby sprawdzić stan danej uprawy. Dziś wystarczy zalogować się do komputera, sprawdzić kondycję roślin i w razie potrzeby zdalnie zmienić odpowiednie nastawy”.

Oświetlenie do uprawy

W zeszłym roku de Bruin podwoił powierzchnię uprawy zielonej papryki do sześciu hektarów, przejmując położoną w sąsiedztwie dawną szklarnię z produkcją róż. Jego system uprawy jest dopasowany do dawnego przeznaczenia szklarni: osiem rynien (4x2) na 8 m szerokości przekroju dachu w porównaniu z sześcioma rynnami (system V) na 8 m szerokości przekroju dachu w oryginalnej lokalizacji. Istniejąca i niemal spisana na straty instalacja oświetleniowa w drugiej lokalizacji pozwoliła mu na zwiększenie i przyspieszenie produkcji przy niewielkich kosztach dodatkowych. „Zaczynam uprawę pod oświetleniem nieco wcześniej niż w przypadku uprawy prowadzonej w świetle naturalnym, ale stosuję mniejsze rośliny. Oświetlenie do uprawy pomaga roślinom szybciej zakorzenić się w podłożu, więc gdy są one już blisko stadium zawiązywania owoców, strefa korzeniowa w macie jest bardziej rozległa. Rośliny są po prostu mocniejsze i masywniejsze. Z pierwszych dwóch zawiązań uzyskuję o cztery kilogramy więcej owoców na metr kwadratowy, więc mogę sprzedawać paprykę wcześniej niż większość innych plantatorów”.

Trzy lata z systemem GroSens

De Bruin używa wieloczujnikowego systemu GroSens od trzech lat, a jego doświadczenia są pozytywne. „Posiadam trzy sekcje z różnymi danymi dotyczącymi roślin i w każdej z nich stosuję po trzy czujniki. Korzystam również z ręcznego miernika GroSens, którego używam głównie do kontrolowania losowych miejsc, w których podłoże może być czasem nieco bardziej suche lub mokre niż przeciętnie. W połączeniu z pomiarem przelewu mogę bardzo dokładnie śledzić poziom wilgotności i wartość EC w macie. Podczas sterowania uprawami trzeba wykazywać postawę proaktywną, aby utrzymywać rośliny papryki w równowadze i zapewnić najlepszą wydajność. Teraz jest to o wiele łatwiejsze niż wcześniej, a aplikacja e-Gro jeszcze bardziej uprościła ten proces. Wystarczy dostęp do Internetu, aby dokładnie śledzić wszystkie parametry”.

Łatwiejsze sterowanie wyższą matą

Trzy lata temu de Bruin – prawdopodobnie zainspirowany częstymi kontaktami z plantatorami pomidorów – zaczął również stosować matę z wełny kamiennej GT Master Dry zamiast maty GT Expert. Rok po dokonaniu zmiany de Bruin przeszedł na maty GT Master o wysokości 10 cm i była to decyzja, z której jest nadal bardzo zadowolony. „Naprawdę uważam, że wyższa, łatwiejsza w regulacji mata jest również korzystna dla roślin papryki", wyjaśnia Antoni. „Niedawne wprowadzenie na rynek maty Grodan Supreme do papryki potwierdza moje przypuszczenia. Moim zdaniem w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego mata Dry była nieco zbyt sucha. To mój drugi rok prowadzenia uprawy na macie GT Master i jestem z niej bardzo zadowolony. Szeroki zakres regulacji i zdolność do szybkiej resaturacji pozwalają mi skuteczne zarządzać strefą korzeniową i utrzymywać uprawę we właściwej równowadze”.

Strategia nawadniania

Plantator z Klazienaveen stosuje ścisłą strategię nawadniania. Po przelewie na poziomie 9–11% w godzinach wieczornych i nocnych, uzupełnia on wodę, osiągając przyrost o 4% w każdej z trzech dużych sesji nawadniania przed drenażem mat w południe. „Poza trzema standardowymi sesjami nawadniania, podlewam rośliny w oparciu o wilgotność i intensywność oświetlenia.  Okres przerwy trwa od godziny 14:30 do 17:30. Wszystko zależy od przewidywanego przeze mnie czasu potrzebnego do uzyskania ponownego przelewu na poziomie 9–11% do godziny 10:00 następnego dnia. Dzięki systemowi GroSens mogę dokładniej dostosować czas rozpoczęcia i zakończenia nawadniania do potrzeb roślin. W dłuższej perspektywie taka strategia zwiększa witalność i poprawia równowagę roślin, czyniąc je bardziej wydajnymi." „Dzięki systemowi GroSens i aplikacji e-Gro, de Bruin zawsze dokładnie wie, co dzieje się w strefie korzeniowej i może łączyć swoje dwie role: producenta papryki i doradcy służącego innym plantatorom.

Dzięki systemowi GroSens mogę dokładniej dostosować czas rozpoczęcia i zakończenia nawadniania do potrzeb roślin

Antoni de Bruin

Stosowane produkty & Powiązane studia przypadku