Geert Colbers o macie Grodan Supreme

„Największe zyski osiągamy w drugiej połowie lata” 

W szklarniach Gubbels na matach z wełny kamiennej Grodan Supreme uprawianych jest 25 hektarów papryki. Według Geerta Colbersa, kierownika ds. uprawy, podłoże to – opracowane specjalnie z myślą o uprawie papryki – doskonale sprawdziło się w praktyce. „Wysokość 10 cm ułatwia sterowanie uprawami, szczególnie generatywne. Korzenie są silne i zdrowe przez cały rok, a obumieranie roślin praktycznie nie występuje. To powinno przynosić największe zyski, zwłaszcza w drugiej połowie lata”.

Przedsiębiorstwo Gubbels w miejscowości Maasbree było jedną z pierwszych firm, które już w 2015 roku chciały wypróbować specjalną matę do uprawy papryki. W tamtym czasie rozwiązanie to przetestowano w sześciu rzędach roślin, zarządzanych w tym samym systemie, co pozostała część uprawy. W 2016 roku próba została rozszerzona na jedną sekcję nawadniania, a rok później objęła całą ośmiohektarową szklarnię. Obecnie na około 25 z 29 hektarów rośliny papryki sadzone są w tym doskonałym podłożu, stanowiącym idealną bazę dla kostek rozsadowych Plantop NG2.0 o wysokości 7,5 cm.

„Każdego roku obserwujemy doskonałą reakcję ze strony upraw”, mówi Colbers w rozmowie z opiekunem klienta, Frankiem Janssenem. „Rośliny ukorzeniają się w imponującym tempie i charakteryzują się szybkim wzrostem na początkowym etapie. Dodatkowa wysokość maty i szerszy zakres regulacji umożliwia łatwiejsze wspomaganie wzrostu generatywnego niż w przypadku maty o mniejszej wysokości. U roślin posadzonych w podłożu Supreme zawiązywanie owoców zawsze zaczynało się kilka dni przed innymi i w zależności od warunków mogliśmy czasami, ale nie zawsze, zbierać dodatkowe owoce”.

Szybsze i bardziej precyzyjne sterowanie

Colbers uważa, że największe zyski można osiągnąć w drugiej części sezonu wegetacyjnego. „W drugiej połowie lata zwykle potrzeba sporo wysiłku, aby utrzymać wzrost generatywny roślin na odpowiednim poziomie”, wyjaśnia plantator. „Z nowymi matami jest to znacznie łatwiejsze. Możemy sterować nimi szybciej i bardziej precyzyjnie; obserwujemy znaczący spadek wilgotności w nocy, ale rano szybko następuje resaturacja podłoża. Kolejną zaletą maty jest węższa podstawa w porównaniu z matą GT Expert, której używaliśmy wcześniej. Maty nie są tak ściśle dopasowane do rynien, co pozwala na szybszy odpływ wody. To tylko mały szczegół, ale właśnie dzięki takim drobiazgom możemy coraz lepiej sterować strefą korzeniową”.

Rozwój korzeni

Frank Janssen zauważa, że szeroki zakres regulacji i krótki czas reakcji są związane z technologią włókien stosowaną w produktach NG2.0. „Najnowsza generacja naszych mat i kostek posiada doskonałe właściwości kapilarne, więc dodatkowa wysokość nie stanowi żadnego problemu”, mówi Janssen. „Woda jest rozprowadzana w podłożu w bardzo równomierny sposób, co przekłada się na zdrowy rozwój korzeni. Po przecięciu maty można zobaczyć, że roślina skolonizowała całą objętość podłoża i rozwinęła wiele gęsto rozgałęzionych, aktywnych korzeni. Stan ten utrzymuje się aż do końca cyklu wegetacyjnego. Doskonale rozumiem, dlaczego Geert liczy na solidne zakończenie uprawy; inni plantatorzy mają podobne doświadczenia”.

Przesuwanie granic

Pomimo bogatego doświadczenia zdobytego podczas korzystania z mat Supreme Colbers uważa, że przed nim wciąż jest jeszcze długa droga. „Uprawa na nowym rodzaju podłoża zawsze jest wieloletnim procesem uczenia się. Spodziewam się jeszcze większej poprawy, zwłaszcza teraz, po rozbudowie systemu pomiarowego GroSens w bieżącym roku. System GroSens daje jeszcze lepszy wgląd w strefę korzeniową i sprawia, że przesuwanie granic możliwości jest jeszcze bardziej wykonalne. Od pełnych życia roślin o tak zdrowych korzeniach z pewnością możemy spodziewać się jeszcze lepszych plonów.” „Korzenie są silne i zdrowe przez cały rok, więc obumieranie roślin praktycznie nie występuje”, mówi Geert Colbers (po prawej) w rozmowie z Frankiem Janssenem. „Ponadto, utrzymanie generatywności roślin na wysokim poziomie jest łatwiejsze.”

application, Geert Colbers,  grodan
Korzenie są silne i zdrowe przez cały rok, więc obumieranie roślin praktycznie nie występuje

Geert Colbers

Stosowane produkty & Powiązane studia przypadku

Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Supreme, grodan
Wyjątkowa mata z wełny kamiennej do uprawy papryki (system V) o szerokich zawartościach wody (WC) i zakresach kontroli EC, która wspiera pełny, drobno rozgałęziony rozwój korzeni i stały wigor.

Grodan Supreme

Grodan Supreme to mata z wełny kamiennej przeznaczona do nowoczesnych upraw papryki.

Wyświetl produkt
application, Julien Helies,  grodan
Public - Other
15 lis 2018

Case study: Julien Helies about Grodan Prestige

Wystarczyła jedna próba w 2016 roku, aby przekonać Juliena Heliesa do potencjału maty Grodan Prestige. Helies, który zajmuje się uprawą pomidora w Bretanii, wykorzystuje matę Prestige, aby kontrolować nadmierny wzrost wegetatywny w okresie zimowym.

Czytaj więcej
Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Supreme, grodan
Public - Other
15 lis 2018

CS 02 Erik Zwinkels o matach Grodan Elite 1

Erik Zwinkels to producent pomidora z Holandii. Jest jednym z kierowników rodzinnego przedsiębiorstwa Zwinkels Tomaten, obejmującego 20 ha szklarni podzielonych na trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w gminie Westland, w północno-zachodnim Rotterdamie.

Czytaj więcej
application, Nieki van der burg,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Nieki van der Burg o macie Grodan Supreme

Firma Van der Burg Paprika’s zachwycona 11,6 ha uprawy czerwonej papryki na matach Grodan Supreme

Czytaj więcej
application, Maxime Very,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Maxime Very o macie Grodan Prestige

Maxime Very jest specjalistą ds. produkcji ogórków oraz kierownikiem ds. uprawy we francuskim przedsiębiorstwie SAS Chavanne. Ceni sobie jakość maty Prestige, która pozwala mu uprawiać rośliny zgodnie z ich potrzebami, nie martwiąc się o wilgotność podłoża.

Czytaj więcej
application, Oliver Hurel,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Olivier Hurel o macie GT Master

Motywacją do wzniesienia szklarni w miejscowości Lapouyade w departamencie Gironde we Francji była możliwość wykorzystania odpadów pochodzących z procesów wytwarzania energii.

Czytaj więcej
application, Jack Janssen grodan
Public - Other
16 lis 2018

Całodobowy wgląd w strefę korzeniową z systemem GroSens i aplikacją e-Gro

Czujniki systemu GroSens w holenderskim przedsiębiorstwie Sweet Lions

Czytaj więcej
Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Supreme, grodan
Public - Other
16 lis 2018

Nowa mata z wełny kamiennej do uprawy papryki robi dokładnie to, co obiecuje

Czytaj więcej
application, Joop van den Nouweland, grodan
Public - Other
16 lis 2018

Joop van den Nouweland o matach Grodan Vitaflor

„Jakie są twoje wymagania?” to pytanie, które producent róży Joop van den Nouweland usłyszał od swojego dostawcy podłoży.

Czytaj więcej
grodan