Zima bez nadmiernego wzrostu

Wystarczyła jedna próba w 2016 roku, aby przekonać Juliena Heliesa do potencjału maty Grodan Prestige. Helies, który zajmuje się uprawą pomidora w Bretanii, wykorzystuje matę Prestige, aby kontrolować nadmierny wzrost wegetatywny w okresie zimowym.

W 2009 roku, po pięciu latach pracy na stanowisku kierownika ds. uprawy, Julien Helies wraz z żoną przejęli kontrolę nad zakładem produkcyjnym w pobliżu miasta Brest, w Loperhet we Francji. W zakładzie znajdują się 2 ha szklarni bezglebowych; na 1,5 ha uprawiane są truskawki, a na 5000 m2 – pomidory. Obie uprawy są komercjalizowane przez spółdzielnię ogrodników Savéol. W 2013 roku właściciele zdecydowali się powiększyć swój zakład do 2 ha uprawy truskawek i 1,3 ha uprawy pomidora. Małżeństwo uprawia cztery odmiany pomidora: pomidor typu Pigeon Heart, pomidor gałązkowy, pomidor koktajlowy i odmiany standardowe.  W Savéol segmentacja pomidorów odbywa się w każdym zakładzie produkcyjnym. Takie są zasady. Oznacza to, że jako ogrodnicy musimy mieć możliwość dostosowywania naszej strategii uprawy do specyficznych potrzeb każdej odmiany. Pod tym względem ważną rolę odgrywa również jakość podłoża. Jako kierownik ds. uprawy, Julien Helies używał już podłoży z wełny kamiennej firmy Grodan. Obecnie wszystkie pomidory w jego zakładzie są uprawiane na matach Grodan Prestige. Po wypróbowaniu tej maty po raz pierwszy w 2016 roku, szybko przekonał się o jej zaletach. Rozwiązanie to spełniło jego wymagania, dobrze dostosowując się do trudnych warunków klimatycznych panujących w Bretanii.

Ograniczenie nawadniania z matami Prestige.

„We francuskim Finistère nietrudno o zbyt szybki wzrost wegetatywny roślin w sezonie zimowym. W takich warunkach nadmierne nawadnianie stanowi realne ryzyko. Na tym polega przewaga mat Prestige. Dzięki zdolności podłoża do szybkiej resaturacji producenci mogą ograniczyć nawadnianie, pozwalając górnym warstwom wyschnąć pomiędzy dwiema sesjami”, wyjaśnia Julien Helies. „W zimie czasami podlewam rośliny tylko raz dziennie. Najważniejszą kwestią jest utrzymanie wartości EC na stabilnym poziomie i regularne kontrolowanie wagi mat, aby zapobiec nadmiernemu nawadnianiu. W okresie letnim zarządzamy strategią nawadniania przy użyciu mat Prestige w bardziej tradycyjny sposób”, dodaje Julien Helies. Struktura maty Prestige zapewnia szybkie ukorzenienie bezpośrednio po posadzeniu. W tym roku, charakteryzującym się ponurą wiosną o niewielkim nasłonecznieniu, Julien zaobserwował mniejszą aktywność roślin, w szczególności w zakresie rozwoju systemu korzeniowego. Zauważył, że tempo rozwijania się korzeni w podłożu jest niższe. W tego typu sytuacjach maty Prestige są idealnym rozwiązaniem, ponieważ korzenie roślin szybko przenikają przez podłoże aż do dolnej warstwy i kontynuują równomierny rozwój, rosnąc poziomo w całym podłożu i sięgając nawet jego górnych warstw. Rozwój korzeni trwa dalej, tworząc silny, wydajny system od początku do końca uprawy.

application, Julien Helies,  grodan
W zimie czasami podlewam rośliny tylko raz dziennie. Najważniejszą kwestią jest utrzymanie wartości EC na stabilnym poziomie i regularne kontrolowanie wagi mat, aby zapobiec nadmiernemu nawadnianiu. W okresie letnim zarządzamy strategią nawadniania przy użyciu mat Prestige w bardziej tradycyjny sposób

Julien Helies

Stosowane produkty & Powiązane studia przypadku

Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Prestige, grodan
Silna i zrównoważona uprawa przez cały rok

Grodan Prestige

Grodan Prestige to mata z wełny kamiennej przeznaczona do nowoczesnych upraw pomidora i ogórka.

Wyświetl produkt
Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Supreme, grodan
Public - Other
15 lis 2018

CS 02 Erik Zwinkels o matach Grodan Elite 1

Erik Zwinkels to producent pomidora z Holandii. Jest jednym z kierowników rodzinnego przedsiębiorstwa Zwinkels Tomaten, obejmującego 20 ha szklarni podzielonych na trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w gminie Westland, w północno-zachodnim Rotterdamie.

Czytaj więcej
application, Nieki van der burg,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Nieki van der Burg o macie Grodan Supreme

Firma Van der Burg Paprika’s zachwycona 11,6 ha uprawy czerwonej papryki na matach Grodan Supreme

Czytaj więcej
application, Maxime Very,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Maxime Very o macie Grodan Prestige

Maxime Very jest specjalistą ds. produkcji ogórków oraz kierownikiem ds. uprawy we francuskim przedsiębiorstwie SAS Chavanne. Ceni sobie jakość maty Prestige, która pozwala mu uprawiać rośliny zgodnie z ich potrzebami, nie martwiąc się o wilgotność podłoża.

Czytaj więcej
application, Oliver Hurel,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Olivier Hurel o macie GT Master

Motywacją do wzniesienia szklarni w miejscowości Lapouyade w departamencie Gironde we Francji była możliwość wykorzystania odpadów pochodzących z procesów wytwarzania energii.

Czytaj więcej
application, Jack Janssen grodan
Public - Other
16 lis 2018

Całodobowy wgląd w strefę korzeniową z systemem GroSens i aplikacją e-Gro

Czujniki systemu GroSens w holenderskim przedsiębiorstwie Sweet Lions

Czytaj więcej
Growing solutions, growth, quality, innovative, development, Grodan Supreme, grodan
Public - Other
16 lis 2018

Nowa mata z wełny kamiennej do uprawy papryki robi dokładnie to, co obiecuje

Czytaj więcej
application, Geert Colbers,  grodan
Public - Other
16 lis 2018

Geert Colbers o macie Grodan Supreme

W szklarniach Gubbels na matach z wełny kamiennej Grodan Supreme uprawianych jest 25 hektarów papryki.

Czytaj więcej
application, Joop van den Nouweland, grodan
Public - Other
16 lis 2018

Joop van den Nouweland o matach Grodan Vitaflor

„Jakie są twoje wymagania?” to pytanie, które producent róży Joop van den Nouweland usłyszał od swojego dostawcy podłoży.

Czytaj więcej
application, Antonio de Bruin, e-Gro, GroSens, grodan
Public - Other
16 lis 2018

Antoni de Bruin about e-Gro, GroSens and Grodan GT Master

Antoni de Bruin z miejscowości Klazienaveen dokonał niezwykłego wyboru, łącząc uprawę zielonej papryki na sześciu hektarach rozmieszczonych w dwóch zakładach – częściowo wyposażonych w oświetlenie do uprawy – z pełnioną przez siebie funkcją doradcy.

Czytaj więcej
grodan