„To miłe uczucie, gdy e-Gro utwierdza Cię w przekonaniu, że masz rację”

Belgijski producent pomidorów Kris De Weerdt współpracuje z firmą Grodan od dwóch dekad. Od początku 2021 r. korzysta z platformy e-Gro, aby uzyskać jeszcze więcej informacji jako bazę dla Uprawy Precyzyjnej. Dane utwierdzają go w przekonaniu, że ma rację, a ponadto przewiduje on, że ściślejsza kontrola dzięki e-Gro umożliwi mu dalszą poprawę wydajności upraw w najbliższej przyszłości.

Kris De Weerdt założył Krikato wraz z żoną w 2001 roku, kiedy nabyli oni 1-hektarową firmę produkującą pomidory mięsiste z siedzibą w Onze-Lieve-Vrouw-Waver, niedaleko belgijskiego miasta Mechelen. Dziesięć lat później zburzyli starą szklarnię i zastąpili ją nowoczesnym obiektem o powierzchni 1,6 ha. Kontynuowali produkcję pomidorów mięsistych do 2017 roku, kiedy to przeszli na produkcję pomidorów gronowych. „Nasza maszyna sortująca kończyła swój żywot, więc musieliśmy zdecydować, czy ją wymienić, czy zainwestować w coś innego. Produkcja pomidorów gronowych jest łatwiejsza do zautomatyzowania i oferuje bardziej przyszłościowe rozwiązanie, więc zdecydowaliśmy się na tę opcję” – mówi Kris. Od tego czasu firma rozrosła się, rozbudowując się o dodatkowe 1,4 ha w 2020 roku i obecnie zatrudnia 9 osób oraz pracowników sezonowych.

W celu zapewnienia całorocznych dostaw pomidorów gronowych, Krikato produkuje dwie główne odmiany: Speedax (Elite) i Vivolia RZ (Ruby Red). Młode sadzonki pomidorów są pozyskiwane of lokalnego propagatora i umieszczane w szklarni pod koniec grudnia, kiedy osiągną wiek 60 dni. Pierwsze grona zbierane są na początku marca. Pomidory są następnie wysyłane na lokalną aukcję, skąd eksportuje się je na cały świat.

20 lat współpracy

Kris współpracuje z firmą Grodan od 2001 roku. „Wszystko uprawiamy z GT Master Dry” - stwierdza. Dwuwarstwowa struktura GT Master Dry zapewnia równomierne rozprowadzenie wilgotności (WC), zasolenia (EC) i korzeni, oferując szeroki zakres kontroli. To sprawia, że ​​jest to idealne podłoże dla ogrodników, którzy chcą wykorzystać zarządzanie wodą do kontrolowania wzrostu roślin i maksymalizacji produkcji roślinnej – właśnie to chce zrobić Kris.

Jako wsparcie podejścia polegającego na zwiększaniu precyzji, Kris zdecydował się na wdrożenie rozwiązania e-Gro firmy Grodan na początku 2021 roku. Platforma wspomaga wiedzę, doświadczenie i strategię uprawy ogrodnika dzięki informacjom i zaleceniom opartym na danych o strefie korzeniowej, klimacie, uprawach i zbiorach.

Logiczny krok

„Bardzo chciałem dowiedzieć się więcej o oprogramowaniu, ponieważ umożliwia ono naprawdę szybki dostęp do wielu istotnych danych. Używaliśmy już czujników do ciągłego monitorowania zawartości wody, zasolenia i temperatury w podłożu, więc logicznym krokiem było dodanie danych z komputera klimatycznego, a także naszych ręcznych pomiarów upraw” – wyjaśnia Kris. „Uważam, że e-Gro jest bardzo dobrze zaprojektowane, więc jest łatwe w użyciu oraz oferuje przejrzyste pulpity nawigacyjne i wykresy do szybkich porównań. Wciąż odkrywam, co jeszcze może zrobić. Czuję się, jakbym wyruszył w odkrywczą podróż!”

Prognozy

„W tej chwili interesujące jest śledzenie wzrostu upraw z tygodnia na tydzień” - dodaje. „Od przyszłego roku będziemy mogli porównać nasze wyniki z poprzednim rokiem i zobaczyć, co się sprawdziło, a co nie. Ponadto, w miarę gromadzenia danych historycznych, system będzie w stanie tworzyć prognozy zbiorów, dzięki czemu będziemy mieć bardziej przejrzysty obraz tego, co będziemy w stanie zebrać w kolejnych tygodniach. Będzie to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie i wyobrażam sobie, że jest to bardzo przydatne dla ogrodników, którzy dostarczają produkty również bezpośrednio do sieci handlowych, ponieważ pomaga im to w prognozowaniu dostaw”.

Dodatkowa gwarancja

Jedną z największych zalet e-Gro jak dotąd jest to, że, według Krisa, platforma daje dodatkową pewność: „Jako ogrodnik przechodząc przez szklarnię, zauważasz rzeczy i wyciągasz wnioski, na przykład takie, że uprawa rośnie szybko lub sterujesz nią generatywnie. Gdy następnie sprawdzasz dane na platformie komputerowej, dobrze jest uzyskać potwierdzenie, że masz rację.” „Usługa, którą otrzymujemy od firmy Grodan, jest doskonała” – dodaje. „System został zainstalowany bardzo szybko, a przedstawiciel firmy Grodan odwiedził nas kilka razy, aby wyjaśnić, jak to działa i pomóc nam zinterpretować dane. Poza tym jest zawsze dostępny, aby udzielić porad i sugestii dotyczących sposobów dalszej poprawy wydajności upraw”.

Mierzyć znaczy wiedzieć

„Może to zabrzmieć jak banał, kiedy mówię „mierzyć znaczy wiedzieć”, ale w naszym przypadku jest to zdecydowanie prawda! Pomidory to wrażliwa uprawa, a ryzyko wirusów jest wysokie. Mam więc nadzieję, że wgląd w dane i ściślejsza kontrola, którą mamy dzięki e-Gro, umożliwią nam wprowadzenie szeregu dodatkowych ulepszeń w najbliższej przyszłości” – podsumowuje Kris.